Zjistili jste, že se bez auta už neobejdete a plánujete si splnit sen o vlastním automobilu? Jeho výběrem to nekončí, každé auto musí mít sjednané i vhodné pojištění. Jak ho vybrat a co vůbec musí všechno obsahovat?
Autopojištění je nutnost
Stejně jako my, i auto potřebuje pojištění. Sice ho nechrání pro případ, že se jen tak z ničeho nic porouchá, ale ochrání vás před škodami, které jeho provozem způsobíme. Právě na to se totiž vztahuje povinné ručení, bez kterého vůbec nesmíte vyjet na pozemní komunikaci.
Druhou složkou autopojištění je havarijní pojištění, které se zase vztahuje na škody, které vzniknou na vozidle vám, a to za vaší přítomnosti i mimo ni.
Povinné ručení je základ
Jak jsme už zmínili, bez povinného ručení nesmíte vyjet na silnici. Pokud si vozidlo teprve pořizujete, sjednejte si pojištění dřív, než si vozidlo půjdete vyzvednout. Povinné ručení se označuje i jako zákonné pojištění, jeho uzavření požaduje přímo zákon.
Chrání vás před škodami, které provozem vozidla způsobíte třetí straně. Je přitom jedno, zda jde o škodu na zdraví, životě, majetku, ušlý zisk nebo trvalé následky.
Pohlídejte si pojistné limity
Sjednání povinného ručení není nijak náročné, nemusíte kvůli tomu nikam ani chodit. Zvládnete si ho sjednat bez papíru a z domova, online. Smlouvu akceptujete zaplacením pojistného. Co je důležitější, je pohlídat si nastavení pojistných limitů.
Minimální výše je 35 milionů Kč, jelikož ale jde o maximální částku, kterou v případě pojistné události, pojišťovna poškozené straně vyplatí, je na zvážení, zda si nesjednat vyšší limity pojistného plnění. Kdo chce být dobře chráněný, ten si může sjednat limit ve výši 50, 70, 100 nebo i víc milionů Kč.
Zdroj: fotobanka
Sjednání havarijního pojištění je dobrovolné
Havarijní pojištění se od povinného ručení liší tím, že kryje škody na vašem vozidle a plnění je vyplácené přímo vám.
Jeho sjednání už není povinné, je jen na vás, zda ho uzavřete. Vzhledem k tomu, že opravy na autě ale nejsou nijak levné a sem tam se prostě stane, že auto poškodí vandal, kroupy udělají do střechy důlky apod., je jeho sjednání určitě dobrou volbou. Cena není zas taky vysoká a jeho sjednání je snadné.
Proti jakým rizikům se pojistíte?
Havarijní pojištění kryje škody na vašem vozidlezpůsobené havárií, odcizením, živelnými katastrofami, vandalismem, pádem předmětu nebo střetem se zvěří. Mezi živelné katastrofy patří pojištění proti škodám způsobeným požárem, povodní, krupobitím nebo pádem stromu ve vichřici.
Pojistit se můžete proti všem pojistitelným rizikům a sjednat si variantu all-risk, nebo jen proti těm, které u vás reálně hrozí. Dobře si tedy promyslete, pro jaký případ se pojistíte, právě rizika jsou nejdůležitějším parametrem pro sjednání havarijka.
Pohlídejte si i spoluúčast
Další důležitý parametr je spoluúčast u havarijního pojištění, tedy částka, kterou v případě škody zaplatíte vy ze svého. Obvykle jde o 10 % nebo 10 000 Kč, setkat se ale můžete i s nižší spoluúčastí. Čím je spoluúčast vyšší, tím je niší pojistné, an druhou stranu zaplatíte taky víc ze svého.